...

Czy pracownik może używać własnych ubrań w pracy? Czy przysługuje mu ekwiwalent za odzież roboczą oraz jak często powinna być ona zapewniana przez pracodawcę? W poniższym artykule skupimy się na odpowiedziach na powyższe pytania.

Czy pracownik może zapewniać sobie odzież roboczą we własnym zakresie?

O ile pracodawca nie widzi przeciwskazań a na danym stanowisku jest to dopuszczalne, pracownik może (a nawet ma prawo) korzystać z własnej odzieży roboczej. Kodeks Pracy nakazuje w takiej sytuacji dopilnowanie, aby własny strój roboczy spełniał wymogi przepisów BHP na danym stanowisku. Mówi o tym art. 237(7) § 2 k.p. prawo do bezpłatnej odzieży i obuwia roboczego (Dz.U.2022.1510 t.j.): “Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.”. Okres użytkowania, w którym można korzystać z danej odzieży ochronnej, ustalany jest między pracodawcą a pracownikiem, gdyż nie jest regulowany przepisami BHP.

Ekwiwalent za odzież roboczą

Pracodawcy czasami zadają sobie pytanie, kiedy powyższy ekwiwalent powinien być wypłacany. Kodeks pracy mówi jasno: “Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.” (art. 237(7) § 4 k.p. prawo do bezpłatnej odzieży i obuwia roboczego [Dz.U.2022.1510 t.j.]). Ponadto to pracodawca odpowiada za pranie i konserwację odzieży roboczej a w sytuacji, gdy pracownik robi to we własnym zakresie, również może liczyć na ekwiwalent z tym związany. To, w jakich odstępach czasu ekwiwalent za odzież roboczą powinien być wypłacany, nie jest regulowana przepisami BHP i jest tematem ustaleń wewnątrzzakładowych. Podobnie ma się sprawa ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej i jej konserwację – wysokość poniesionych kosztów należałoby udowodnić stosownym paragonem, a terminy wypłat powyższych ekwiwalentów powinny być ustalane między pracodawcą a pracownikiem.

Jak często przysługuje pracownikowi nowa odzież robocza?

Ponownie jest to temat ustaleń na linii pracodawca-pracownik. Ponadto jest to zagadnienie wysoce indywidualne, gdyż na różnych stanowiskach pracy odzież robocza zużywa się w różnym stopniu. Wpływ na zużycie powyższej odzieży ma np.:

  • jego materiał, rodzaj i jakość;
  • warunki panujące na stanowisku pracy,
  • ilość zabrudzeń towarzysząca temu stanowisku,
  • technologia stosowana w danym miejscu pracy.

Kwestie takie, jak np. przydział bluz roboczych albo czas, na jaki przysługuje dane obuwie, należy umieszczać w aktach wewnętrznych przedsiębiorstwa.

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności w celu realizacji usług. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.